Załęcze Wielkie 2011

Załęczański Park Krajobrazowy – wakacje 2011

Tegoroczne wakacje postanowiłem, wraz z rodzina spędzić w ośrodku Stara Wieś w Załęczu Małym. Powodów wyboru tego miejsca było kilka, odległość od domu ok 250 km. więc nie wiele( jazda w dłuższą trasę z 8- miesięcznym dzieckiem nie wchodziła w grę ) ilość okolicznych atrakcji, a głównie bliskość rzeki Warty i możliwość spływania kajakami, oraz to , ze nigdy tam nie byłem.

Obszar ZPK zajmuje północno-wschodnią cześć Wyżyny Wieluńskiej, będącej częścią wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej. Warta przepływająca przez Park urozmaica krajobraz, tworzy mikroklimat i ułatwia aktywny odpoczynek.
Ponad 48% obszaru zajmują lasy, a w nich sporą część specjalnie wydzielone rezerwaty np: ,,węże” ,,szachownica” , oraz pomniki przyrody np. ,,góra św. Genowefy” ,,granatowe źródła” ,,żabi staw”.

 

Wiele z nich odwiedziłem osobiście, jednak sporym utrudnieniem dla turystów jest całkowity brak oznaczeń jak trafić na miejsce, a zdobycie mapy jest nie możliwe ( nie ma jej nawet w Urzędzie Miasta ).To także wymarzony teren dla rowerzystów, bardzo mały ruch samochodowy, dużo lasów, dzika przyroda to wszystko o czym może marzyć uwielbiający ruch turysta.
Pozwoliłem sobie dwa razy na spływ kajakiem po Warcie. jest to czwarta co do długości rzeka w Polsce, liczy ponad 800 km. ja pozwoliłem sobie jednak na 30 kilometrowy odcinek, z czego w połowie trasy towarzyszyła mi córka. Warta znakomicie nadaje się do spływania w porze letniej również z małymi dziećmi, gdyż pomimo, ze jest dość szeroka to jest tez bardzo płytka ( w wielu miejscach można ja pokonać nie mocząc bielizny ) a nurt spokojny.
Odcinek Dzietrzniki- Kamion podzieliłem na 2 kilku godzinne etapy, przy czym odcinek pierwszy z metą w Załęczu Małym na terenie ośrodka jest ciekawszy i daje większe możliwości poznania kajakarstwa od nieco trudniejszej strony.
Rezerwat Szachownica, a głównie znajdujące się tam jaskinie to spore komory powstałe podczas wytapiania się wód lodowca. Wejście do głównej jaskini, jest bardzo duże ( spokojnie wjechała by tam ciężarówka ). Zimuje tu także kolonia nietoperzy, nie radzę jednak zbytnio się w nią zapuszczać, gdyż spadające odłamki skalne mogą nas ranić, ostrzega o tym także sponsorowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i GOPR tablica ustawiona przed wejściem.

Rezerwat Węże położony jest na górze ,,Zelce”246 m.n.p.m , gdzie można odnaleźć 10 jaskiń krasowych, do części z nich można nawet wejść, jest to jednak niebezpieczne, ponieważ zabezpieczenia juz mocno sAkorodowały.
Żabi Staw – miejsce gdzie kręcone były sceny z filmu ,, Noce i Dnie” gdzie adorator zrywa nenufary i wręcza je Barbarze. Miejsce romantyczne, więc przyciąga zakochanych, najpiękniejsze jest jednak w porze kwitnienia Grzebieni Białych, czyli od końca maja przez cały czerwiec.
Granatowe źródła – pomnik przyrody obejmującej kilka źródełek znajdujących się na terenie zdezelowanego, opuszczonego ośrodka. Oczywiście trafić do nich można jedynie zasięgając języka u miejscowych ponieważ jak w przypadku wszystkich oznaczeń na tym terenie brakuje całkowitego oznaczenia.
Pozostawiłem tu jeszcze wiele nie odkrytych przeze mnie miejsc więc najprawdopodobniej za rok znów tu się zjawię.

 

Komentowanie jest wyłączone