Pellet – ekologiczne paliwo, które zyskuje coraz większą popularność nie tylko na polskim, ale i na światowym rynku. To niewielkie, wyprodukowane z drzewnych pozostałości granulki, które tanio i skutecznie pozwolą ogrzać każde pomieszczenie. Sprawdź, jak duży potencjał kryje w sobie nowoczesne paliwo pelletowe.

Pellet, czyli ekologia i oszczędność w jednym

Pellet to opałowe paliwo, które przyjmuje formę granulatu. Jest wykonane z opadów drzewnych, jak na przykład trociny, zręby, czy wióry. Czysty pellet najlepszej jakości to samo drewno, które zostaje specjalnie rozdrobnione, a następnie ciśnieniowo uformowane w pelleciarce. Na rynku dostępny jest pellet z drzew liściastych, iglastych, a także ze słomy, łąkowej trawy, a nawet łupin kokosów. Ten rodzaj ekologicznego paliwa jest tani w produkcji i stanowi świetną alternatywę dla klasycznego opalania węglem. Powoduje przy tym o wiele mniejsze zanieczyszczenia środowiska, charakteryzując się tak samo dużą wartością energetyczną.

Zalety pelletu:

  • Niska cena
  • Wysoka wartość energetyczna
  • Łatwość użycia
  • Bezpieczeństwo
  • Czystość
  • Brak terminu ważności
  • Łatwość przechowywania

Jaki piec na pellet wybrać?

Decydując się na opalanie pelletem, przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni, specjalnie przystosowany do tego piec. Kotły na pellet najlepiej sprawdzą się przy ogrzewaniu centralnym. Ich dużą zaletą jest łatwość obsługi i czystość. Kotły c.o. są prawie bezobsługowe, przez co ich używanie jest wyjątkowo komfortowe. Wymiary i moc kotłów tego rodzaju mogą zostać indywidualnie dopasowane do warunków i metrażu, jakim dysponujemy.

Samo ogrzewanie pomieszczeń pelletem jest procesem niemal automatyczny. Jak działają kotły na pellet? To nic prostszego! Wystarczy wsypać do pieca opakowanie granulek i gotowe. Co więcej, kotły c.o. posiadają przeważnie specjalną funkcję, która umożliwia proste programowania zespołu, dzięki czemu ogrzewanie zostanie uruchomione samodzielnie w wybranym przez nas momencie. Dodatkowo, nowoczesne kotły na pellet umożliwiają sterowanie piecem poprzez smartfona, co pozwala uruchomić ogrzewanie w sposób zdalny. Ciekawym pomysłem mogą okazać się również kotły c.o. z szybą lub specjalnymi, szklanymi drzwiczkami, które pozwalają zaobserwować wyjątkowy proces spalania granulek. Piec na pellet to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, których celem jest szybkie, tanie i – co istotne – ekologiczne ogrzewanie.