Guzów i Czerwińsk

Korzystając z fajnej pogody postanowiłem dalej eksplorować mazowieckie zabytkowe budowle, pomocny tu okazał się przewodnik wydawnictwa Demart z serii ,,Polska Niezwykła”.

Na pierwszy ogień trafił Pałac Sobańskich w Guzowie. Budynek niezwykle atrakcyjny architektonicznie i historycznie.To jedna z najatrakcyjniejszych neorenesansowych rezydencji na Mazowszu.

 

Pałac w ciągu wieków dość mocno się zmieniał, ale pozostawał w rękach jednej rodziny. W czasie I wojny światowej powstał tu szpital dla potrzeb frontu, po zakończeniu działań wojennych na terenie pozostało wiele ciał zabitych, a w stawach zatopiono sprzęt wojskowy. Pałac wyremontowano, ale od 1939 roku znów został rozkradany, to tutaj Hitler podpisał dokument o ostatecznym podbiciu Warszawy. Uciekający Hitlerowcy wywozili wszystkie cenniejsze eksponaty, gdy do budynku wkroczyli Rosjanie, zastali w piwnicach żołnierzy niemieckich przypadkowo zamkniętych przez swojego pijanego dowódcę.

Wszyscy zostali rozstrzelani, a ich ciała wrzucono do stawów. Rosjanie dokonali dalszej dewastacji pałacu. Po wojnie cały teren wraz z budynkami został odebrany właścicielom. Dziś znów jest w rekach rodziny Sobańskich, ale nakłady finansowe jakie trzeba ponieśc na renowacje sa chyba zbyt wysokie i pałac dalej niszczeje. Kilkadzisiąt kilometrów dalej po przekroczeniu Wisły w Wyszogrodzie dojeżdżamy do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą.

Dwuwieżowy kościól w całości zbudowany jest z kamienia.

To tutaj król Władysław Jagiełło w 1410 roku modlił sie o powodzenie swojej wyprawy wojennej. Namalowany w 1612 roku obraz Matki Bożej POcieszenia ( na wzór rzymskiego obrazu Matki Boskiej Śnieżnej) został uznany za cudowny.

W 1647 roku król Władysław IV modląc się przed obrazem wyprosił sobie zdrowie. Zobaczcie zdjęcia może one namówią Was do wizyty w tych miejscach.

 

Komentowanie jest wyłączone