Kotły c.o. zapewniają dostęp do taniego ciepła i przyczyniają się do powstania korzystnego mikroklimatu w każdym domu. Pellet jest przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem, który umożliwia wymianę starych pieców, w których paliliśmy węglem na nowe. To doskonale rozwiązanie, które jest zdecydowanie tańsze od ogrzewania domu gazem czy prądem.

Na co zwrócić uwagę wybierając kotły na pellet?

Dobry kocioł na pellet powinien mieć system automatycznego czyszczenia wymiennika. To rozwiązanie sprawia, że nie musimy czyścić go ręcznie. Zapewnia jednak nie tylko wygodę, ale też pomaga utrzymać wysoką sprawność pieca. Zbyt duże zabrudzenie skutkuje szybkim spadkiem efektywności grzewczej, co przyczynia się do wzrostu kosztów ogrzewania naszego domu. Kocioł powinien posiadać automatyczną zapalarkę i możliwość czyszczenia palnika.

Niezwykle istotne jest, by urządzenie posiadało dobrze działający serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Pomimo tego, że kotły na pellet są mało awaryjne i długowieczne, to okresowe przeglądy pomogą zachować wysoką ich sprawność. Warto zadbać, by firma, w której dokonujemy zakupów, zapewniała jak najszybszy ich serwis w razie wystąpienia awarii.

Dlaczego pellet jest tak dobry?

Pellet to możliwość ekologicznego ogrzewania naszego domu. Brak smogu to jednak niejedyna zaleta zakupu takiego kotła c.o.  Porównując koszt ogrzewania domu gazem do pelletu wychodzi, że wybór tego drugiego rozwiązania przyczyni się do powstania sporych oszczędności w naszym budżecie. Jeśli dodamy do tego, że ceny gazu biją kolejne rekordy na światowych rynkach, to rozwiązanie tego problemu wydaje się oczywiste.

Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, a tona tego materiału zastępuje prawie 600 kubików gazu ziemnego i blisko 1 tonę węgla. Tona spalonego pelletu to około 5 kg popiołu, który z powodzeniem wykorzystać możemy jako nawóz w ogrodzie. To wszystko sprawia, że kotły na pellet cieszą się coraz większą popularnością.